Go to content Go to menu

Karta kredytowa.

czwartek, marzec 9, 2017

Jednym z elementów bankowych jest karta kredytowa. Jest to jedna z kart płatniczych, którą wydaje się poprzez przyznanie limitu kredytowego. Karta wydawana jest przez bank. Wszystkie operacje na karcie są w ramach limitu jaki został przyznany. Zazwyczaj bank wydając nam kartę kredytową nie wymaga od nas posiadania rachunku płatniczego. Co miesiąc właściciel karty ma prawo do otrzymania wyciągu ze wszystkimi transakcjami jakich dokonał. Znajduje się również informacja odnośnie spłaty zadłużenia na karcie. Limit kredytu na karcie wiąże sie z większym oprocentowaniem niż przyznanie linii kredytowej do rachunku i należy mieć to na uwadze decydując sie na kartę kredytową.

Okres bezodsetkowy na kacie kredytowej.

Okres bezodsetkowy na kacie kredytowej nazywamy grace period. Jest to okres, w którym jeżeli posiadacz karty spłaci w całości zadłużenie w czasie jaki wskaże bank, to nie będzie musiał od tego płacić odsetek. Taki okres dotyczy jednak tylko i wyłącznie transakcji bezgotówkowych. Za wypłaty gotówki w bankomatach płaci się odsetki. Opłaty za posiadanie karty kredytowej naliczane są przez bank nawet jeżeli w ogóle z tej karty nie korzystamy. Karty często wzbogacone są o różnego rodzaju systemy punktowe, które zachęcają potencjalnych klientów do posiadania takowych kart.

Karta co-branded.

Karta co-branded jest kartą płatniczą jaką bank wydaje w porozumieniu z firmami usługowo handlowymi. Karty wydaje się w celu dostarczenia konkretnych korzyści klientowi. Na karcie najczęściej znajduje się logo każdego z partnerów i jednocześnie taka karta łączy się z programem lojalnościowym. Karta jest jednocześnie uprawnieniem do korzystania z różnego rodzaju rabatów oraz promocji.

Karta płatnicza jest elektronicznym instrumentem płatniczym. Jest to jedno z narzędzi jakie służy do zdalnego dostępu do pieniędzy jakie mamy zgromadzone na rachunku bankowym. Taka karta daje nam możliwość płacenia za towary, a także pozwala na dokonywanie różnego rodzaju transakcji w bankomatach, czy też wpłatomatach. Co ważne można takie płatności wykonywać na odległość za pośrednictwem telefonu i internetu. Takie karty wydają zarówno banki, jak i niebankowe instytucje finansowe. Wydają je również sieci handlowe, a także stacje paliw i formy telekomunikacyjne.