Jednym z kluczowych zagadnień, jeśli chodzi o kredyty gotówkowe, jest nasza zdolność kredytowa. Ma ona bowiem ogromny wpływ na to, czy instytucja bankowa udzieli nam pozytywnej, czy też negatywnej odpowiedzi na nasz wniosek o przyznanie kredytu. Wiele osób tego rodzaju kroki proceduralne postrzega jako zbędne utrudnienia – zdolność kredytowa powstała jednak w trosce zarówno o interesy banków, jak i samych potencjalnych kredytobiorców. Niestety wciąż istnieje wiele osób, które nieodpowiedzialnie podchodzą do kwestii finansowych, a tego rodzaju weryfikacja ma utrudnić uzyskanie kredytu przez osoby niewypłacalne, czy też niewiarygodne.

Czym jest zdolność kredytowa i dlaczego banki ją sprawdzają?

Zdolność kredytowa obejmuje nasze możliwości spłaty kredytu. Jeżeli nie mamy przychodów i mamy długi to raczej wątpliwe jest to, że uda nam się regulować należności. Banki sprawdzają naszą zdolność kredytową, aby chronić się w jakiś sposób przed osobami, które nie są w stanie spłacać zobowiązania. Niemniej jednak zdolność kredytowa jest dosyć złożonym zagadnieniem i ma na nią wpływ wiele rozmaitych czynników. Ponadto instytucje bankowe mają wypracowane swoje procedury weryfikacyjne, a zatem schematy postępowania mogą się w tym zakresie nieco różnić.

Co ma wpływ na naszą zdolność kredytową?

Na to, jak przedstawia się nasza zdolność kredytowa, wpływ ma wiele rozmaitych czynników. Wśród podstawowych z nich wymienić można stabilność oraz wysokość naszych zarobków, a także wydatków. Nie bez znaczenia pozostaje również historia kredytowa, która obejmuje nasze dotychczasowe zobowiązania. Sprawdza się ją w różnego rodzaju bazach danych gromadzących tego typu informacje. Jeśli chodzi o zarobki i wydatki, banki ustalają je na podstawie adekwatnej dokumentacji. Nieraz możemy być poproszeni o złożenie odpowiednich oświadczeń, czy też dostarczenia zaświadczeń z miejsca zatrudnienia lub deklaracji podatkowych.

Badanie zdolności kredytowej a samodzielna analiza

Fakt podejmowania przez banki działań ukierunkowanych na ocenę naszej sytuacji finansowej nie oznacza, że my sami nie mamy w tym zakresie nic do zrobienia. Musimy przeprowadzić własną analizę swojego budżetu, ponieważ tylko my znamy jego wszelkie niuanse. Taka weryfikacja może pozwolić nam na ocenę naszych szans na uzyskanie kredytu, a także na sprawdzenie, czy w ogóle możemy skorzystać z takiej opcji i czy jest to w naszym przypadku rozsądne. Zadłużenie trzeba będzie uregulować, a my musimy mieć możliwość comiesięcznej spłaty rat.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.