Jeśli zastanawiasz się nad finansami, być może słyszałeś o ludziach inwestujących swoje wolne środki w „lokaty terminowe”. Przyglądamy się różnym typom lokat terminowych dostępnych w Polsce.

Co to jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to inwestycja gotówki złożona w instytucji finansowej na określony czas, zwany terminem, ze stałą stopą procentową zapewniającą zwrot na koniec okresu. Lokaty terminowe są powszechnie określane jako depozyty.

Stałe terminy mogą na ogół wynosić od 1 miesiąca do 10 lat, a pieniądze można zazwyczaj wypłacić dopiero pod koniec okresu. Są też lokaty terminowe , które pozwalają wypłacić pieniądze wcześniej, jeśli zapłacisz opłatę karną i powiadomisz o tym z 31-dniowym wyprzedzeniem.

Lokaty terminowe są popularne wśród inwestorów, którzy wolą otrzymać ustalony zwrot, zamiast z niepokojem obserwować codzienne wahania na rynku akcji. Inni inwestorzy wykorzystują depozyty terminowe jako tylko jedną część ich szczególnej kombinacji inwestycji.

Lokaty krótkoterminowe

Lokata krótkoterminowa zazwyczaj trwa od 1 do 12 miesięcy. Jest polecana osobom, które mają krótkoterminowe cele oszczędzania lub nie chcą blokować swoich pieniędzy na lata. Ze względu na dostępne krótsze terminy rachunki te mają zwykle znacznie niższe oprocentowanie niż depozyty długoterminowe, więc zwrot z inwestycji nie jest tak wysoki.

Lokaty długoterminowe

Lokata długoterminowa może trwać od 1 do 10 lat. Jest to zalecane dla oszczędzających, którzy mają długoterminowe cele w zakresie oszczędzania lub mają kwotę ryczałtową, której nie potrzebują w swoim zwykłym budżecie na wydatki. Może to być dobra opcja dla emerytów poszukujących strategii inwestycyjnej niskiego ryzyka; Jednak ważne jest, aby pamiętać, że Twoje pieniądze będą nietykalne przez lata.

Lokaty terminowe z możliwością wypłaty z uprzedzeniem

Lokata terminowa tego rodzaju to lokata, z której możesz dokonać wypłaty. Wymaga tylko powiadomienia z co najmniej 31-dniowym wyprzedzeniem przed wycofaniem się. Tego typu rachunki stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich wysokie oprocentowanie.

Depozyty terminowe z możliwością wypłaty bez uprzedzenia

Te depozyty terminowe umożliwiają dokonanie wypłaty i nie wymagają wcześniejszego powiadomienia. Są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz mieć dostęp do swoich środków bez 31-dniowego okresu oczekiwania oraz w nagłych przypadkach. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku tego typu kont otrzymasz niższe oprocentowanie, a i tak może być lepiej, jeśli zdecydujesz się na konto oszczędnościowe.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.